geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: V. Radžiūnas LRT

Litwa wzmocni obronę totalną

Dodał: Andrzej Widera

07-08-2023 14:44


Dzisiejsze spotkanie prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy z Laurynasem Kasčiūnasem, przewodniczącym Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Seimasu (NSGK) przyniosło informacje o możliwości wprowadzenia na Litwie - zamiast obecnie obowiązującego systemu losowania - powszechnego poboru do wojska.

Kasčiūnas powiedział, że na spotkaniu zostały przedstawione priorytety NSGK na jesienną sesję. "Pierwszą istotną sprawą jest przygotowanie kursów oporu cywilnego dla społeczeństwa, aby ludzie, którzy zastanawiają się nad swoim miejscem i rolą w obronie Litwy, mogli to miejsce znaleźć. Wymaga to woli oporu, woli obrony, wymaga umiejętności, wymaga przestrzeni dla planów obronnych. Przedstawiłem swoją wizję tego, jak można to zrobić" - powiedział przewodniczący NSGK.

Według niego rozmawiano o poprawkach zaproponowanych przez samego Kasčiūnasa, które wymagałyby od posiadaczy broni i urzędników państwowych przejścia kursu ogólnego oporu, a następnie włączenia ich do planów ogólnej obrony lub mobilizacji. Powiedział również, że rozmawiano o rozbudowie dowództw oporu cywilnego. "Rozbudowa dowództw lokalnych, czyli włączenia społeczeństwa, które mogłoby się zaangażować, w formie oddziałów w gminach, kierowane oczywiście przez dowódcę armii, zapewniające wsparcie armii, zarówno w walce z grupami dywersyjnymi, jak i w ochronie infrastruktury krytycznej, obiektów strategicznych, zarządzaniu przepływem ludności i całą resztą. Jest tu przełom, ale chciałbym zobaczyć więcej", powiedział polityk. Polityk zgadza się ze stanowiskiem prezydenta, że zasada loterii powinna zostać porzucona na rzecz powszechnego poboru.

Prezydent i przewodniczący NSGK rozmawiali również o zagrożeniu ze strony Grupy Wagnera, przygotowaniach obronnych Litwy, a także o zrównaniu obywateli Białorusi i Rosji w zakresie środków sankcyjnych. "To jest pomysł prezydenta, który nie jest mi obcy. Chcę od razu powiedzieć, że się z nim zgadzam i będziemy rozmawiać o planie osłony państwa w środę w NSGK i na pewno zaproponuję członkom różnych grup w komisji, aby przedyskutować kwestie nowych sankcji" - powiedział, podkreślając, że de facto prawo jest już wdrażane w stosunku do obywateli Białorusi.

Według niego, wraz z pojawieniem się grupy „Wagnera” na terytorium Białorusi, zmienia się postrzeganie sankcji w związku z sojuszem Białorusi i Rosji. Nie wiadomo jeszcze, czy pojawi się wola polityczna, ale polityk zapewnił, że należy wziąć pod uwagę ostatnie wydarzenia, w tym możliwość pojawienia się "wagnerowców" z paszportami białoruskimi.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021