Zdjęcie: Pixabay
24-04-2025 11:53
W ostatnich dniach pojawiają się kolejne dowody na zorganizowaną przez Rosję operację dezinformacyjną przeciwko Mołdawii. Jak się okazuje za projektem „Salut MLD”, który zyskał rozgłos w 2024 roku tuż przed wyborami prezydenckimi i referendum w sprawie przystąpienia Mołdawii do Unii Europejskiej, stoi rosyjski adwokat Rinat Meszczerow - postać blisko związana z Kremlem, znana z poparcia dla Putina i wojny na Ukrainie. Oficjalnie projekt przedstawia się jako inicjatywa młodzieży mołdawskiej, walczącej o „wolną Mołdawię”, jednak jego działania skupiają się na publicznym piętnowaniu proeuropejskich polityków i urzędników państwowych, których określa mianem „zdrajców”.
Początkowo aktywność „Salut MLD” ograniczała się do postów na Telegramie i VKontakte, by później przenieść się na stronę salutmld.su. To tam zaczęto publikować listy osób oskarżanych o „sprzedaż Mołdawii” Zachodowi. Wśród wymienionych znaleźli się m.in. prezydent Maia Sandu, sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, ministrowie, parlamentarzyści partii rządzącej, ale również niektórzy politycy opozycyjni. Jednym z nich był Vlad Bătrîncea z PSRM, oskarżony o „kluczową rolę w bojkotowaniu referendum”, co rzekomo doprowadziło do niskiej frekwencji przeciwników integracji europejskiej.
Śledztwo dziennikarskie RISE ujawniło, że domena projektu została zarejestrowana na adres Rinata Meszczerowa. Ten czterdziestoletni prawnik z Moskwy, wyspecjalizowany w sprawach cywilnych i karnych, wcześniej zarządzał firmami z branży energetycznej oraz współtworzył klub wojskowo-patriotyczny związany z rosyjskimi siłami specjalnymi. Meszczerow chętnie udzielał się publicznie - pozował do zdjęć z przedstawicielami rosyjskiego systemu penitencjarnego i uczestniczył w wydarzeniach z politykami, takimi jak Nikita Gabow czy Wadim Michajłow, działacze partii Rodina i liderzy Socjalno-Konserwatywnej Partii Rosji (SKPR), z którą Meszczerow był także związany politycznie.
Projekt „Salut MLD”, mimo że pozornie mołdawski, stanowi kolejne narzędzie rosyjskiej propagandy wymierzonej w integrację europejską Mołdawii, wykorzystujące lokalne napięcia do destabilizacji sceny politycznej i marginalizacji głosów prozachodnich.