geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Ograniczenia w Naddniestrzu i listy do Rosji

Andrzej Widera

09-11-2022 09:21


W Naddniestrzu, ze względu na ograniczenie dostaw gazu, wstrzymano pracę czterech dużych przedsiębiorstw - Mołdawskiego Zakładu Metalurgicznego (MMZ), Cementowni Rybnica, przedsiębiorstwa Tirotex i cegielni. Poinformował o tym minister rozwoju gospodarczego regionu Siergiej Obolonik.

„Skutecznym środkiem oszczędnościowym było wyłączenie oświetlenia ulicznego: w zależności od zapotrzebowania, światła gasną o 22:00, 23:00 lub o północy. Rezultatem jest skrócenie okresu zaopatrzenia w ciepłą wodę (obecnie budynki mieszkalne mają zapewnioną ciepłą wodę z szóstej wieczorem do dziewiątej rano), a także skrócenie dnia pracy o godzinę - poinformował Obolonik.  W wyniku tej sytuacji kryzysowej władze Tyraspola wysłały listy do prezydenta Rosji Władimira Putina, Dumy Państwowej i Rady Federacji oraz kierownictwa Gazpromu z propozycjami rozwiązania sytuacji poprzez ograniczenie dostaw gazu z Kiszyniowa na lewy brzeg Dniestru. Jak zaznaczył szef naddniestrzańskiego MSZ Witalij Ignatiew, władze Tyraspola czekają na odpowiedź Federacji Rosyjskiej.

„Stronami porozumienia są Gazprom i Moldovagaz. Naddniestrze jako przedmiot umowy nie istnieje, więc problemy muszą być rozwiązane na tym poziomie. Zaproponowaliśmy kilka modeli rozwiązywania problemów. Czekamy na reakcję Federacji Rosyjskiej i gotowość do wypracowania optymalnych mechanizmów wyjścia z tej trudnej sytuacji – powiedział Ignatiew. Warto zauważyć, że wcześniej Ignatiew mówił, że kryzys gazowy na lewym brzegu Dniestru został spowodowany przez nielegalne działania Kiszyniowa i "trudno będzie osiągnąć sprawiedliwość bez udziału Rosji".

Tymczasem jak poinformował minister Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego Mołdawii Andrei Spinu, Gazprom nie potwierdził jeszcze dostaw gazu na grudzień do Moldovagazu. „Nadal nie otrzymaliśmy odpowiedzi od Gazpromu, ale nasz plan jest następujący – te 5,7 mln m sześc. gazu, które codziennie otrzymujemy wystarczy na listopad. A w grudniu, w zależności od sytuacji, możemy korzystać z gazu z rezerwy. Nasze zapasy w magazynach w Rumunii i na Ukrainie wynoszą 157 milionów metrów sześciennych” – powiedział Spinu, dodając, że to wystarczy na cały grudzień i ewentualnie na tydzień stycznia, w zależności od zużycia.

Minister zapewnił, że władze będą nadal kupować gaz do rezerwy. „W najbliższym czasie otrzymamy drugą transzę kredytu z EBOiR na 200 mln euro i zwiększymy wolumen zakupów” – dodał.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021