geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Oświadczenie ONZ w sprawie białoruskich więzień

Andrzej Widera

30-01-2025 08:42


Niezależni eksperci ds. praw człowieka wyrazili w wydanym komunikacie przez biuro Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka, swoje głębokie zaniepokojenie brakiem skutecznych dochodzeń w sprawie przypadków przemocy ze względu na płeć oraz złego traktowania kobiet w białoruskich aresztach śledczych i koloniach karnych. Warunki przetrzymywania kobiet w białoruskich więzieniach określili jako przerażające, wzywając władze reżimu Łukaszenki do przeprowadzenia przejrzystych i skutecznych dochodzeń oraz zapewnienia ochrony świadkom przed represjami.

Według dostępnych raportów, personel placówek penitencjarnych, Departament Służby Więziennej oraz Prokuratura Generalna mogą być zamieszane w tuszowanie nadużyć. Zgłoszono przypadki przeludnienia w aresztach śledczych, złych warunków sanitarnych, trudności w uzyskaniu pomocy medycznej, braku ciepłej i czystej odzieży, a także rewizji osobistych przeprowadzanych zarówno przez męskich, jak i żeńskich funkcjonariuszy więziennych. Kobiety są również arbitralnie karane, m.in. poprzez izolację w pojedynczych celach bez możliwości kontaktu z dziećmi. W kolonii karnej nr 4 odnotowano przypadki przemocy między więźniami, które są tolerowane, a nawet wspierane przez administrację więzienną.

Eksperci zwrócili uwagę, że część nadużyć wynika z luk w białoruskim prawie, podczas gdy inne stanowią naruszenie zarówno krajowego, jak i międzynarodowego prawa praw człowieka. Przykładem jest stosowanie tzw. „klatki wstydu” w kolonii nr 4, gdzie kobiety są zmuszane do wielogodzinnego przebywania na świeżym powietrzu w każdych warunkach pogodowych, jako forma publicznego upokorzenia za przewinienia dyscyplinarne. Eksperci podkreślili, że taka kara ma charakter nieludzki i poniżający.

Przemoc ze względu na płeć oraz inne formy złego traktowania kobiet w białoruskich więzieniach to problem istniejący od lat. W swoim raporcie z 2024 roku Specjalny Sprawozdawca ONZ ds. sytuacji praw człowieka na Białorusi wskazał, że kraj ten od ponad dekady ignoruje zalecenia organów ONZ w sprawie ochrony praw kobiet.

Równocześnie Grupa Niezależnych Ekspertów ONZ ds. Białorusi wyraziła głębokie zaniepokojenie reelekcją Łukaszenki oraz jej wpływem na sytuację praw człowieka. W opublikowanym oświadczeniu podkreślono, że białoruskie władze nie zapewniły demokratycznych wyborów, odmawiając zaproszenia niezależnych obserwatorów międzynarodowych. Podobna sytuacja miała miejsce podczas wyborów prezydenckich w 2020 roku. Od tego czasu członkowie opozycji są arbitralnie aresztowani, torturowani i pozbawiani prawa do sprawiedliwego procesu. Niektóre z tych naruszeń mogą być uznane za zbrodnie przeciwko ludzkości. Zdaniem ekspertów, represje są częścią rządowej strategii tłumienia sprzeciwu, ograniczania wolności słowa i stowarzyszeń. Tysiące Białorusinów opuściło kraj, a ponad 1200 więźniów politycznych nadal pozostaje w areszcie, co sprawia, że realna opozycja wobec reżimu nie istnieje.

Eksperci przewidują, że represje i naruszenia praw człowieka będą kontynuowane w związku z zamiarem Łukaszenki pozostania u władzy przez kolejne pięć lat. Pierwszy raport Grupy Niezależnych Ekspertów ONZ ma zostać przedstawiony Radzie Praw Człowieka w marcu, koncentrując się na naruszeniach, które miały miejsce w 2023 i 2024 roku, w tym w miesiącach poprzedzających wybory.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024