geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Pierwsze efekty Konferencji Odbudowy Ukrainy w Londynie

Dodał: Andrzej Widera

22-06-2023 10:21


Działania na rzecz odbudowy społecznej Ukrainy, które mają stworzyć Ukraińcom warunki do powrotu i zamieszkania w swoim kraju, zostały zaprezentowane na Międzynarodowej Konferencji Odbudowy Ukrainy (URC 2023) w Londynie. Strategię odbudowy społecznej przedstawiła Oksana Żołnowicz, Minister Polityki Społecznej Ukrainy.

W swoim wystąpieniu Żołnowicz osobno skupiła się na kwestiach wzrostu liczby urodzeń w kraju, projekcie szkolenia rodzin zastępczych, rehabilitacji i integracji społecznej osób niepełnosprawnych oraz wsparcia dla zdrowia psychicznego Ukraińców. Do kluczowych kierunków rozwoju mają należeć: digitalizacja wszystkich rozwiązań społecznych, budowa nowego systemu wsparcia społecznego,rozwój rodzinnych form wychowania, stworzenie centrum protetyki na Ukrainie,wsparcie ukraińskich rodzin i osób starszych.

W ramach konferencji Wielka Brytania i Ukraina podpisały memorandum o partnerstwie energetycznym i utworzeniu Funduszu Odbudowy Energii za 62 mln funtów. Głównym celem Funduszu jest wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego. Początkowy wkład wyniesie 10 milionów funtów, a reszta zostanie przekazana w ratach do 2025 roku. "Fundusze zostaną przeznaczone na innowacyjne projekty energetyczne, które przyspieszą proces odbudowy i odbudowy ukraińskiej infrastruktury energetycznej" – podało ukraińskie ministerstwo energetyki. Podpisano też porozumienie między Wielką Brytanią a bankiem IFC o finansowaniu programów bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy na kwotę 30 mln dolarów.

Także na konferencji ustalono, że dzięki sojusznikom Ukraina otrzyma kolejne 1,75 mld dolarów wsparcia finansowego za pośrednictwem Banku Światowego w postaci gwarantowanych pożyczek i grantów. „Finanse te składają się z pożyczki Banku Światowego w wysokości 500 milionów dolarów gwarantowanej przez Wielką Brytanię, dotacji w wysokości 1,25 miliarda dolarów ze Stanów Zjednoczonych i dotacji w wysokości 15 milionów dolarów od rządu Finlandii” – czytamy w oświadczeniu.  Te dodatkowe środki zostaną przeznaczone na wsparcie służby zdrowia, edukacji, emerytur, programów pomocy społecznej oraz finansowanie wynagrodzeń pracowników świadczących podstawowe usługi publiczne.

Przypomnijmy, że od czerwca 2022 roku, w ramach projektu PEACE Banku Światowego, sfinansował on pensje i świadczenia socjalne ok. 13 mln Ukraińców, w tym 10 mln emerytów, pół miliona pedagogów, 145 tys. urzędników państwowych, 56 tys. pracowników Pogotowia Ratunkowego oraz ponad 3 mln świadczeniobiorców pomocy społecznej i osób wewnętrznie przesiedlonych. Projekt PEACE łączy pożyczki i dotacje (obecnie na łączną kwotę 19,745 mld USD) udzielane przez Bank Światowy i innych partnerów rozwojowych.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021