geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Saeima odkłada decyzję o odszkodowaniu dla gmin żydowskich

Dodał: Andrzej Widera

03-02-2022 14:45


Dzisiaj Saeima odłożyła o tydzień ostateczne czytanie projektu ustawy o przyznaniu 40 mln euro reparacji dla społeczności żydowskich w ciągu 10 lat, na wniosek członków Sojuszu Narodowego. Deputowany Jānis Dombrava wyjaśnił wcześniej, że na spotkaniu partii tworzących rząd jego partia skorzystała z przysługującego jej na mocy umowy koalicyjnej prawa i poprosiła o odłożenie projektu ustawy o tydzień. "Ta ustawa nie jest sprawiedliwa wobec wszystkich ofiar reżimów totalitarnych. Łotwa nigdy nie dzieliła represji politycznych wobec naszych obywateli według narodowości" - mówił poseł.

Jak poinformowano, komisja budżetu i finansów Saeimy zatwierdziła w zeszłym tygodniu do ostatecznego czytania projekt ustawy o odszkodowaniu z dobrej woli dla społeczności żydowskiej na Łotwie, która przewiduje wypłatę społeczności żydowskiej w ciągu dziesięciu lat 40 mln euro odszkodowania za nieruchomości utracone w czasie Holokaustu. Projekt ustawy przewiduje, że rekompensaty dla społeczności żydowskiej w celu zadośćuczynienia historycznych represji będą realizowane w latach 2023-2032, przy czym rocznie wypłacane będą 4 mln euro.

Środki te zostaną wykorzystane m.in. na odbudowę i ochronę łotewskiego dziedzictwa żydowskiego, wspieranie organizacji społecznych, zarządzanie nieruchomościami, finansowanie działań związanych z religią, kulturą, edukacją, nauką, opieką zdrowotną, historią, sportem, działalnością charytatywną oraz promowanie spójności, jedności i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Łotwie.

W adnotacji do ustawy podkreślono, że podczas okupacji Łotwy przez nazistowskie Niemcy w latach 1941-1945 zamordowano około 75 000 Żydów - obywateli Łotwy, czyli około 90% przedwojennej łotewskiej społeczności żydowskiej. Była to najgorsza zbrodnia przeciwko ludzkości, jaką kiedykolwiek popełniono na terytorium Łotwy. Biorąc pod uwagę, że wojna doprowadziła do wymordowania także spadkobierców dawnych właścicieli oraz następców organizacji i wspólnot religijnych, wielu nieruchomości nie można było odzyskać w ramach procedury denacjonalizacji.

W sumie straty poniesione przez społeczność żydowską w wyniku niemożności odzyskania nieruchomości bezprawnie wywłaszczonych w czasie okupacji sowieckiej w ramach procesu denacjonalizacji wynoszą 47809102 euro. Oblicza się je poprzez odnalezienie nieruchomości należących do społeczności żydowskiej w dniu 16 czerwca 1940 r. i w oparciu o wartość katastralną nieruchomości na dzień 31 grudnia 2018 r.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021