geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Większa współpraca obronna państw bałtyckich i sprawa poboru na Litwie

Dodał: Andrzej Widera

08-07-2025 10:47


W obliczu narastających napięć geopolitycznych, państwa bałtyckie coraz intensywniej koordynują swoje działania obronne. W Rydze odbyło się spotkanie wiceministrów obrony Litwy, Łotwy i Estonii, podczas którego zgodzono się na zacieśnienie trójstronnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa regionalnego.

Litwę reprezentował wiceminister Tomas Godliauskas, który podkreślił, że „dobrze przygotowany i sprawnie funkcjonujący system mobilizacji oraz mechanizm wsparcia państwa-gospodarza dla sojuszników to kluczowy element realizacji planów obronnych NATO i integralna część odstraszania”. Z tego powodu zdecydowano o potrzebie rozwijania koncepcji obrony totalnej w ujęciu regionalnym, obejmującej między innymi wspólne planowanie i koordynację mobilizacyjną, wsparcie logistyczne dla wojsk sojuszniczych oraz organizację wspólnych ćwiczeń mobilizacyjnych.

Spotkanie było też okazją do omówienia konieczności wznowienia wspólnych manewrów z zakresu logistyki wojskowej, a także szkoleń z udzielania wsparcia operacyjnego w ramach obowiązujących planów obronnych. Kraje bałtyckie chcą położyć większy nacisk na organizację takich ćwiczeń, a Estonia i Łotwa otrzymały zaproszenie do udziału w październikowych manewrach mobilizacyjnych „Vyčio skliautas”, które odbędą się na Litwie. Ponadto planowane jest wzmocnienie gotowości sektora cywilnego do wspierania sił sojuszniczych.

Warto zauważyć, że do mobilizacji w kontekście krajowym, odniósł się też prezydent Gitanas Nausėda. Prezydent Litwy  ponownie poruszył temat wprowadzenia powszechnego poboru do wojska, zaznaczając, że „na razie powinniśmy mówić o powszechnym poborze młodych ludzi”. Choć Litwa obecnie nie dysponuje wystarczającymi zasobami do realizacji tego planu, prezydent uważa, że jest to nieuniknione w związku z tworzeniem dywizji. „To wszystko może logicznie wkomponować się w nasze plany. Mamy naprawdę dobre założenia dotyczące narodowej dywizji. Oczywiście liczebność jednostki również ma ogromne znaczenie, szczególnie że – nie bójmy się tego słowa – demografia nie działa na naszą korzyść”, podkreślił.

Premier Gintautas Paluckas pozostaje jednak ostrożny co do wprowadzenia powszechnego poboru. Według niego, brakuje ku temu zasobów, a priorytetem powinna być obecnie relokacja niemieckiej brygady stacjonującej na Litwie oraz budowa dywizji.


Źródło
Wirtualna kawa za pomocą portalu suppi.pl:

Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024