geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Kultura

Zdjęcie: Pixabay

Obchody Dnia Odzyskania Niepodległości Łotwy z polskimi akcentami

Andrzej Widera

05-05-2025 08:14


Dzień po naszym Święcie Konstytucji 3 maja, Łotwa obchodziła 35 rocznicę odzyskania niepodległości. Dokładnie 35 lat wcześniej, 4 maja 1990 roku, została ogłoszona Deklaracja Niepodległości, symbolicznie zrywając więzy z sowiecką przeszłością i torując drogę ku wolności. Z okazji rocznicy, w całym kraju zorganizowano liczne wydarzenia, zarówno o charakterze oficjalnym, jak i społecznym, które przypominały o drodze do niezależności i znaczeniu wspólnoty.

W Rydze dzień ten obchodzono w ramach "Tygodnia Demokracji",gdzie odbyły się koncerty i barwny pochód w strojach ludowych. W Dyneburgu (Daugavpils) po raz pierwszy zorganizowano marsz, w którym udział wzięło ponad 400 uczestników z całej Łotwy – od Rygi po Lucyn. Ich kolorowe stroje, reprezentujące różne epoki i tradycje, stworzyły żywą mozaikę kultur. „Są to nasze święta i cieszę się, że coś takiego dzieje się właśnie w Dyneburgu” mówiła Ligita Stašāne, jedna z uczestniczek, która sama szyje stroje ludowe.

W Talsos odbyła się doroczna parada sił zbrojnych. Wśród defilujących po raz pierwszy znaleźli się także ratownicy medyczni – gest podkreślający rolę cywilno-wojskowej współpracy. „To bardzo symboliczne, że jesteśmy częścią tej parady. Jesteśmy ważnym elementem bezpieczeństwa państwa,” zaznaczyła dyrektor pogotowia ratunkowego Liene Cipule. Podczas wydarzenia nie zabrakło efektownych przelotów samolotów i helikopterów, w tym polskich F-16.

W Rydze, w Pałacu Prezydenckim, wręczono najwyższe odznaczenia państwowe: Order Trzech Gwiazd, Order Westharda oraz Krzyż Uznania. Uhonorowano osoby zasłużone w dziedzinach edukacji, nauki, medycyny, kultury, przedsiębiorczości oraz za wsparcie dla Ukrainy. Wśród odznaczonych znalazła się również ekipa twórców filmu animowanego "Straume", który w tym roku zdobył "Oscara": Gints Zilbalodis, Matīss Kaža i Rihards Zaļupe.

Wyjątkowym wydarzeniem było również otwarcie Ogrodu Przyjaźni Narodów w Lipawie – projektu zainicjowanego przez polskie stowarzyszenie „Wanda”. Osiem symbolicznych ławek, zaprojektowanych przez studentów lokalnej uczelni artystycznej, ma upamiętniać narodowości współtworzące historię i teraźniejszość miasta. Na każdej z nich pojawi się napis: „Lipawa, pokój, jedność”. Autorem zwycięskiego projektu, zatytułowanego „Wiatr”, jest Robert Czirkskis. Jak podkreśliła Rita Rozentale, „Lipawa jest naszym domem, pokój to to, czego dziś najbardziej potrzeba światu, a jedność to sposób, by zanieść światu radość i ideę wspólnoty”.

Przeprowadzone w marcu 2025 r. badanie opinii publicznej wykazało, że 81,2% mieszkańców Łotwy uważa, że Dzień Niepodległości Republiki Łotewskiej, przypadający 4 maja, powinien być szczególnie obchodzony na Łotwie. W ubiegłym roku 80,5% ankietowanych zgodziło się z tą opinią, a rok temu odsetek ten wyniósł 78,6%. Pogląd ten jest popularny wśród mieszkańców, którzy w domu posługują się językiem łotewskim. Zgadza się z tym 86,7% użytkowników języka łotewskiego. Jednak duże poparcie dla obchodzenia 4 Maja wykazują także mieszkańcy, którzy na co dzień posługują się w domu językiem rosyjskim – 74,2%. W poprzednich badaniach socjolodzy zauważyli, że większość mieszkańców Łotwy dość aktywnie angażuje się w obchody Dnia Proklamacji Łotwy, przypadającego 18 listopada, oraz Dnia Lāčplēsis, przypadającego 11 listopada, co wskazuje na wysoki potencjał jednoczący świąt i dni pamięci.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024