Zdjęcie: Pixabay
16-05-2025 10:48
Wciąż trwa zamieszanie wokół łotewskiego przewoźnika lotniczego airBaltic. Przypomnijmy, że Łotwa niedawno zwróciła się do Estonii i Litwy z propozycją udziału w finansowaniu linii, jednak sąsiedzi zachowali sceptyczną postawę wobec tego pomysłu. Na tle niepewnych prognoz gospodarczych i rosnących kosztów operacyjnych, airBaltic zmuszony jest do ostrożnego zarządzania finansami.
W obliczu potencjalnie niekorzystnych warunków w drugiej połowie roku, takich jak wzrost cen paliw, firma może być zmuszona do poszukiwania dodatkowych środków finansowych od swoich akcjonariuszy – przyznał dyrektor finansowy Vitolds Jakovļevs. Budżet na 2025 rok już teraz został opracowany w trybie oszczędnościowym, z ograniczeniem inwestycji kapitałowych i optymalizacją kosztów.
Na razie airBaltic dysponuje rezerwą gotówkową w wysokości 20 milionów euro oraz dodatkowymi 14 milionami euro w ramach tzw. „zablokowanej gotówki”, przeznaczonej na wypłatę kuponu obligacyjnego. „Zgodnie z prospektem emisyjnym obligacji, firma musi utrzymać minimalny poziom tych środków na poziomie 25 milionów euro. airBaltic ten warunek spełnia,” zaznaczył Jakovļevs. Mimo to, niepewność co do dalszego rozwoju sytuacji finansowej wymusza na spółce ostrożne działania i utrzymanie płynności do czasu ewentualnego wejścia na giełdę.
Planowana oferta publiczna została tymczasowo odłożona na później, głównie z powodu oczekiwania na nowego prezesa oraz konieczności stabilizacji warunków rynkowych. Pełniący obowiązki CEO Pauls Cālītis podkreślił, że IPO jest elementem kluczowej strategii spółki, umożliwiającej dalszy rozwój i finansowanie floty. „Obecnie airBaltic jest gotowe – odrobiliśmy pracę domową – ale czekamy na odpowiedni moment rynkowy i zakończenie procesu wyboru nowego CEO,” zaznaczył Cālītis.
W raporcie za pierwszy kwartał stwierdzono jednoznacznie, że z uwagi na decyzję głównych udziałowców o zmianie kierownictwa oraz trwające poszukiwania nowego prezesa, szanse na debiut giełdowy w 2025 roku znacząco zmalały. W związku z tym zarząd przyjął strategię zachowawczą, nastawioną na ochronę gotówki i utrzymanie płynności do potencjalnego otwarcia okna IPO w roku 2026.