geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Jana Sznipelson unsplash.com

Liczba zezwoleń pobytu w Polsce dla Białorusinów i ich znaczenie

Dodał: Andrzej Widera

15-01-2025 14:39


W ubiegłym roku 42 tysiące Białorusinów otrzymały zezwolenia na pobyt stały w Polsce - wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Tym samym w 2024 roku Białorusini stali się drugą co do liczby grupą cudzoziemców, którzy otrzymali pozwolenie na pobyt stały, jak również ochronę międzynarodową w Polsce. W ubiegłym roku o ochronę międzynarodową wystąpiło 3900 obywateli Białorusi. Ochronę międzynarodową w formie statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej otrzymało 2600 osób. Kolejnych 150 Białorusinów otrzymało decyzje odmowne.

Pierwsze miejsce pod względem liczby złożonych wniosków o ochronę i pozytywnie rozpatrzonych decyzji zajmują obywatele Ukrainy: 7000 wniosków i 3900 decyzji pozytywnych. Obywatele Rosji złożyli 1000 wniosków, a 660 osób z Rosji otrzymało odmowę przyznania ochrony międzynarodowej. W ciągu roku liczba Białorusinów, którzy ubiegali się o ochronę międzynarodową w Polsce, nieznacznie spadła. W 2023 roku złożono 3700 wniosków. Ochronę przyznano 2900 obywatelom Białorusi.

Łącznie cudzoziemcy złożyli ponad 510 tysięcy wniosków o zezwolenie na pobyt stały:
obywatele Ukrainy – 286 tysięcy,
obywatele Białorusi – 48 tysięcy,
obywatele Gruzji – 19 tysięcy,
obywatele Kolumbii – 18 tysięcy,
obywatele Indii – 16 tysięcy.

Zezwolenie na pobyt stały otrzymało 347 tysięcy cudzoziemców:
obywatele Ukrainy – 218 tysięcy,
obywatele Białorusi – 42 tysiące,
obywatele Indii – 10 tysięcy,
obywatele Gruzji – 8 tysięcy,
obywatele Turcji – 5 tysięcy.

Aby zrozumieć znaczenie ochrony międzynarodowej dla Białorusinów warto przyjrzeć się opublikowanym dzisiaj danym Centrum Praw Człowieka Wiasna, które przedstawiło coroczną analizę sytuacji na Białorusi z punktu widzenia praw człowieka.  Na koniec 2024 roku na Białorusi odnotowano łącznie 6550 osób skazanych na różne rodzaje kar z powodów politycznych, w tym 1380 kobiet. W ciągu roku skazano 1721 osób. Na grudzień 2024 roku w miejscach pozbawienia wolności przebywało 1265 więźniów politycznych. Od czasu protestów w 2020 roku za więźniów politycznych uznano 3697 osób. Wśród osadzonych znajduje się laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki. W ubiegłym roku represje w formie aresztów, przesłuchań i przeszukań dotknęły co najmniej 8895 osób, z czego jedna czwarta to kobiety. Sądy wydały co najmniej 5890 wyroków.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024