geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Polsko-litewsko-białoruskie rozmowy na Forum Kościuszkowskim

Dodał: Andrzej Widera

05-02-2025 10:29


W obliczu rosnących zagrożeń bezpieczeństwa w regionie, litewski minister spraw zagranicznych Kęstutis Budrys podczas Forum Kościuszkowskiego w Gdańsku spotkał się z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim. Rozmowy dotyczyły współpracy dwustronnej, ochrony infrastruktury krytycznej oraz wzmocnienia bezpieczeństwa i obrony w regionie. Budrys podkreślił, że strategiczne partnerstwo między Litwą a Polską odgrywa kluczową rolę w umacnianiu bezpieczeństwa całego regionu bałtyckiego.

„Współpraca Litwy i Polski przeszła długą drogę w ciągu ostatnich 35 lat. Osiągnięte rezultaty stworzyły solidne podstawy do dalszego jej rozwijania, uwzględniając zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa w naszym regionie. Strategiczne partnerstwo między Litwą a Polską jest niezwykle istotne – wzmacnia bezpieczeństwo całego regionu bałtyckiego” – powiedział Kęstutis Budrys.

Ministrowie omówili także kwestie zwiększenia interoperacyjności wojskowej oraz synchronizacji połączeń elektroenergetycznych państw bałtyckich z europejskim systemem kontynentalnym. W kontekście sytuacji na granicy z Białorusią Budrys zwrócił uwagę na znaczące ograniczenie napływu nielegalnych migrantów dzięki podjętym działaniom oraz konieczność większego zaangażowania finansowego Unii Europejskiej w ochronę granic zewnętrznych Wspólnoty.

Podczas forum szczególną uwagę poświęcono sytuacji na froncie i potrzebie dalszego wsparcia Ukrainy. W wydarzeniu uczestniczyła również liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska oraz przedstawiciele białoruskich organizacji demokratycznych, społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów. Omówiono perspektywy ruchu demokratycznego na Białorusi, stan praw człowieka w tym kraju oraz rolę społeczności międzynarodowej we wspieraniu procesów demokratycznych.

Równolegle do tych wydarzeń, służby bezpieczeństwa Litwy, Polski i innych krajów regionu monitorują aktywność wywiadowczą Rosji i Białorusi, które nadal prowadzą agresywną politykę wobec państw sąsiednich. Służby podkreślają ryzyko wynikające z podróży do tych krajów, szczególnie dla osób mających dostęp do informacji strategicznych, a także możliwość ich werbunku przez obce służby. W związku z tym apelują o ograniczenie kontaktów z tymi państwami do absolutnego minimum w celu minimalizacji ryzyka dla bezpieczeństwa narodowego.


Źródło
Bardzo dziękujemy za pierwsze wpłaty! Już tylko 780 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024