geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Powstał plan ewakuacji Wilna

Dodał: Andrzej Widera

24-04-2025 10:12


Litewskie działania proobronne biegną wielotorowo - od zapewnienia obrony po ochronę społeczeństwa. Po długim okresie krytyki związanej z opóźnieniami, władze Wilna zaprezentowały wczoraj kompleksowy plan ewakuacji mieszkańców miasta. Został on opracowany na podstawie doświadczeń Stanów Zjednoczonych i Ukrainy, z możliwością dostosowania do różnych scenariuszy kryzysowych, takich jak inwazja militarna, ataki hybrydowe, katastrofy naturalne czy awarie infrastrukturalne. W planie zawarto procesy ewakuacyjne, główne trasy, schematy wsparcia dla obywateli oraz mapy punktów ewakuacyjnych – głównie w szkołach i przedszkolach. Przypomnijmy, że ćwiczenia ewakuacyjne odbyły się w minionym roku na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Jak podkreślił mer miasta Valdas Benkunskas, opracowanie dokumentu zajęło około roku i bazowano przy tym głównie na doświadczeniu Kijowa. „Gdyby plan musiał zostać wdrożony, działalibyśmy ramię w ramię, by ewakuować Wilno – miasto liczące 600 tysięcy mieszkańców”, zaznaczył, jednocześnie uspokajając, że sytuacja jest stabilna i nie ma powodów do paniki. Ewakuacja jest według niego ostatecznym środkiem – pierwszym krokiem zawsze byłaby obrona.

Większość mieszkańców miałaby opuścić miasto własnymi samochodami, pozostali byliby wywiezieni transportem zorganizowanym. Dokładnych danych nie podano, ale ustalono już, że w ewakuację zaangażowanych będzie 150 patroli policyjnych, a główne trasy ucieczki prowadzić będą w kierunku Poniewieży, Szawli, Kłajpedy, Kowna, Olity oraz granicy z Polską.

System ostrzegania przewiduje zarówno sygnały dźwiękowe, jak i wiadomości SMS, a także współpracę z mediami prywatnymi. W przyszłości planowane jest także uruchomienie aplikacji inspirowanej kijowskim rozwiązaniem. „Jest mało prawdopodobne, by informacja nie dotarła do ludzi którąkolwiek z dróg komunikacji”, zapewnił Benkunskas.

Plan nie tylko wskazuje drogi ewakuacyjne, ale również kładzie nacisk na solidarność społeczną – mieszkańcy są zachęcani do pomocy sąsiadom, zwłaszcza osobom starszym i niepełnosprawnym. Działa już specjalna infolinia, z której mogą korzystać osoby potrzebujące pomocy w transporcie. „Trzeba będzie zadbać o to, by dojechać autem do konkretnej osoby i ją zabrać”, przyznał mer, podkreślając, że ewakuacja chorych i niepełnosprawnych wymaga dużych zasobów. Na pytanie, dlaczego nie wszystkie litewskie samorządy są gotowe na przyjęcie mieszkańców Wilna, mer odpowiedział dyplomatycznie: „Trwa proces koordynacji i naprawdę nie będę donosił na kolegów burmistrzów (...). Myślę, że dojdziemy do porozumienia – to kwestia informacji, być może nie do końca zrozumieli potrzebę”.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024