geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Rezolucja PE w sprawie "wyborów" Łukaszenki

Dodał: Andrzej Widera

22-01-2025 14:44


Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów przyjął uchwałę wzywającą UE do nieuznawania „wyborów prezydenckich”, które odbędą się na Białorusi 26 stycznia. Za tekstem głosowało 429 głosów, „przeciw” było 205 posłów, a 23 wstrzymało się od głosu. W rezolucji potępiono trwające na Białorusi represje i ich nasilenie przed tzw. „wyborami” zaplanowanymi na 26 stycznia. „Parlament Europejski wzywa UE, państwa członkowskie i społeczność międzynarodową, aby po tym głosowaniu nie uznawały legitymacji obecnego dyktatora Łukaszenki jako prezydenta” – czytamy w tekście.

Europosłowie przypominają, że Łukaszenka pozostaje niezmiennym przywódcą kraju od 1994 r. i tym razem, w odróżnieniu od wyborów w 2020 r., jego „konkurentami” są wyłącznie formalni kandydaci.  Jak można było się spodziewać, Białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło w związku z tym "rażącą ingerencję w suwerenne sprawy Białorusi". Według Anatolija Głaza, rzecznika MSZ,"działania antybiałoruskie przygotowywane są z wyprzedzeniem i niezależnie od rzeczywistego stanu rzeczy w naszym kraju". Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło również, że wysłało zaproszenie na „wybory” do obserwatorów z OBWE i podkreśliło, że mogą jeszcze przyjechać. ODIHR stwierdziło już wcześniej, że zaproszenie zostało wysłane z opóźnieniem.

„Ważne jest, że uchwała Parlamentu Europejskiego odnotowała nieuznanie zarówno wyborów na Białorusi, jak i Łukaszenki za Prezydenta Białorusi ze względu na naruszenie wszelkich standardów przeprowadzania demokratycznych wyborów oraz trwające masowe represje wobec ludności cywilnej Białorusi” – powiedział Paweł Łatuszka, zastępca szefa Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego. "Reżim Łukaszenki musi otrzymać jednoznaczny sygnał, że UE nie będzie zamykać oczu na polityczne prześladowania i łamanie praw człowieka. Ta strona nie zostanie przewrócona, a Łukaszenka nie odzyska swojej legitymacji tą farsą. Jestem wdzięczny za współpracę i uwzględnienie naszych propozycji przy przygotowywaniu rezolucji członkom grupy 'Za demokratyczną Białoruś' oraz za przyjęcie tej rezolucji wszystkim eurodeputowanym, którzy na nią głosowali” – dodał.

Warto przy tym zauważyć, że polski Senat będzie współpracować z białoruską Radą Koordynacyjną. Dziś izba wyższa polskiego parlamentu przyjęła rezolucję dotyczącą „wyborów” na Białorusi, w której Rada Koordynacyjna jest traktowana przez Senat jako białoruski parlament na uchodźstwie. Jak podaje ZGP, podczas konferencji prasowej po posiedzeniu, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska ogłosiła plany podpisania umowy o współpracy z białoruskim ciałem ustawodawczym.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024