geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Rosja chce wznieść pomnik Paskiewicza w Mińsku

Andrzej Widera

14-03-2025 10:56


W tle trwającej wizyty Łukaszenki w Moskwie, interesujące wydarzenia o randze symbolicznej dzieją się w Mińsku. Władimir Miedinski, wpływowy rosyjski ideolog oraz propagandysta i doradca Putina, przybył do stolicy Białorusi na otwarcie XXXII Międzynarodowych Targów Książki. Jego obecność miała podkreślić „otwartość rosyjskiej kultury na świat” i konieczność poszukiwania odbiorców literatury rosyjskiej poza granicami kraju. „Nie możemy zamykać naszej literatury w granicach Białorusi czy Rosji. Musimy szukać czytelników, słuchaczy i widzów na całym świecie” – powiedział Miedinski, składając życzenia pomyślności uczestnikom i organizatorom wydarzenia.

W trakcie wizyty w Mińsku wziął również udział w ceremonii poświęcenia krzyża upamiętniającego żołnierzy armii rosyjskiej poległych w I wojnie światowej, który został wzniesiony przez Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne na tamtejszym Cmentarzu Wojskowym. Następnie spotkał się z szefem Administracji Łukaszenki Dmitrijem Krutojem, aby omówić działalność wspólnej rosyjsko-białoruskiej komisji historycznej oraz jej organu doradczego, utworzonego z inicjatywy władz obu krajów. Jak zauważył Krutoj, początkowo komisja koncentrowała się na tematyce II wojny światowej, ale zakres jej działań znacząco się poszerzył, obejmując także wydarzenia I wojny światowej oraz wojny 1812 roku.

Na spotkaniu Miedinski podjął również temat upamiętnienia postaci historycznych w przestrzeni publicznej. Stwierdził, że jednym z omawianych projektów było wzniesienie na Białorusi pomnika feldmarszałka Iwana Paskiewicza, a także generała Konstantego Rokossowskiego. „Rozmawialiśmy o synchronizacji nauczania historii w szkołach, upamiętnieniu bohaterów Związku Radzieckiego urodzonych na ziemiach białoruskich i innych projektach związanych z zachowaniem pamięci historycznej” – napisał.

Iwan Paskiewicz, urodzony w Połtawie, jest postacią znaną w Polsce i na Białorusi ze swego okrucieństwa. W 1831 roku brutalnie stłumił powstanie listopadowe, w którym walczyli nie tylko Polacy, ale także Białorusini, prowadzący walkę przeciwko wojskom rosyjskim. Jego wojska wsławiły się szczególnym okrucieństwem w trakcie kampanii na Litwie. Jego działania przyczyniły się do fali emigracji, przymusowego rozwiązania Kościoła greckokatolickiego oraz intensyfikacji procesów rusyfikacyjnych na terenach białoruskich. W Polsce jego rządy określa się terminem „nocy paskiewiczowskiej”.Po niedawnym odsłonięciu pomnika Aleksandra Newskiego, byłoby to kolejne symboliczne zatwierdzanie władzy Rosji nad Białorusią, a przy okazji znów symboliczną prowokację wobec Polski.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024