geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Rośnie zadłużenie Białorusinów

Andrzej Widera

03-03-2025 10:18


Jak dowiadujemy się z białoruskiego portalu niezależnego "Zerkalo", w styczniu zadłużenie Białorusinów wobec banków wzrosło o 257,5 mln rubli, osiągając poziom 26,4 mld rubli. W ciągu roku długi te zwiększyły się o 5,7 mld rubli, co stanowi wyraźny skok w porównaniu do wcześniejszych lat. Szczególnie dynamicznie rosły zobowiązania z tytułu kredytów konsumpcyjnych, które wzrosły o 3,2 mld rubli i na początku lutego wynosiły już ponad 10 mld rubli. Wzrost zanotowano także w sektorze kredytów hipotecznych, których łączna wartość zwiększyła się o 2,5 mld rubli.

Narodowy Bank Białorusi z niepokojem obserwuje przyspieszony wzrost zadłużenia obywateli, uznając go za potencjalne zagrożenie dla stabilności finansowej i cenowej. Ekonomiści zwracają uwagę na strukturalne problemy gospodarki, w tym ukrytą inflację i osłabienie rubla. W reakcji na te zjawiska regulator podjął decyzję o zaostrzeniu polityki kredytowej, podnosząc w marcu limity oprocentowania dla banków, zwłaszcza w segmencie kredytów mieszkaniowych.

Z kolei analitycy think-tanku BEROC wskazują, że białoruska gospodarka jest przegrzana – szybki wzrost konsumpcji, deficyt siły roboczej oraz problemy z eksportem przyczyniają się do spowolnienia tempa wzrostu PKB. Choć w 2024 roku gospodarka rozwijała się powyżej zrównoważonego poziomu, pod koniec roku dynamika spadła do minimum, a w IV kwartale nastąpiła stagnacja. Prognozy na 2025 rok przewidują dalsze spowolnienie wzrostu PKB do 1,5–2%. M<iędzy innymi w związku z tymi wyzwaniami Ministerstwo Antymonopolowe i Handlu (MART) zaproponowało zakaz eksportu towarów po cenach niższych niż te obowiązujące na rynku krajowym. Minister Artur Karpowicz podkreśla, że nieuczciwa polityka cenowa prowadzi do sytuacji, w której Białorusini płacą więcej za rodzime produkty niż zagraniczni odbiorcy. Nowe regulacje miałyby na celu ochronę krajowego rynku i ograniczenie niekontrolowanego importu.

Natomiast eksperci Eurazjatyckiego Banku Rozwoju (EABR) wskazują na rosnące wynagrodzenia i większą liczbę ofert pracy. W styczniu realne płace wzrosły o 13,5% w ujęciu rocznym, co było efektem podwyżek zarówno w sektorze budżetowym (+13%), jak i pozabudżetowym, gdzie największe wzrosty odnotowano w budownictwie (+18,8%), rolnictwie (+17,5%) i handlu (+15%). Główną przyczyną wzrostu wynagrodzeń jest deficyt siły roboczej – w marcu brakowało niemal 189 tys. pracowników. Eksperci przewidują, że konkurencja o kadry oraz planowane podwyżki w sektorze publicznym będą dalej napędzać wzrost płac.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024