geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Flickr

Rusza misja NATO ochrony infrastruktury podwodnej na Bałtyku

Andrzej Widera

08-01-2025 09:38


NATO wzmacnia swoją obecność na Bałtyku, wysyłając kilkanaście dodatkowych okrętów, które będą odpowiedzialne za ochronę podwodnej infrastruktury w regionie. Operacja, która zacznie się pod koniec tygodnia, potrwa przynajmniej do kwietnia.  Zgodnie z zapowiedziami Hanno Pevkura, ministra obrony Estonii,  trwają rozmowy, aby w przyszłości państwa nadbałtyckie rotacyjnie prowadziły operacje morskie, podobnie jak ma to miejsce w przypadku ochrony przestrzeni powietrznej. Estonia, w międzyczasie, planuje również wzmocnienie swoich własnych zdolności obrony morskiej.

Pevkur podkreślił, że obecność NATO na Bałtyku ma przede wszystkim efekt odstraszający, ale w razie potrzeby siły sojusznicze będą gotowe do interwencji. Okręty NATO będą patrolować wody Bałtyku, w tym chronić kluczową infrastrukturę morską, jak np. kabel energetyczny Estlink 1. Minister zaznaczył, że zareagowanie na incydenty związane z sabotażem, jak np. ataki na podmorskie kable, odbywa się zgodnie z wypracowaną procedurą, w której aktywnie uczestniczą także inne państwa partnerskie.

W związku z rosnącym zagrożeniem dla infrastruktury morskiej, Estonia wkrótce przedstawi projekt ustawy, która da jej marynarce wojennej szersze uprawnienia do interwencji w strefie ekonomicznej kraju w przypadku podejrzeń o sabotaż. Współpraca międzynarodowa, szczególnie z Finlandią, w zakresie reagowania na tego typu incydenty, również będzie kluczowa.

Tymczasem były szef estońskiej marynarki wojennej, Jüri Saska, zauważył, że obecna flota Estonii, składająca się z kilku różnych typów okrętów patrolowych i trałowców, nie ma wystarczającej zdolności do przeprowadzania złożonych operacji morskich. Saska podkreślił, że Estonia potrzebuje bardziej wyspecjalizowanych jednostek, które będą w stanie efektywnie realizować zadania związane z obroną morską, w tym patrolowanie podwodnej infrastruktury. Od końca ubiegłego roku Estońskie Siły Obronne nie mają już helikopterów . Natomiast Policja i Straż Graniczna (PPA) dysponuje trzema helikopterami Agusta Westland, które mogą pomieścić do 11 pasażerów.

Marek Aas, szef policyjnej jednostki specjalnej K-kommando, powiedział, że jednostka specjalna może prowadzić działania zarówno na lądzie, w powietrzu, jak i na morzu, a jednostka jest wspierana przez eskadrę lotniczą PPA, a także może przeprowadzić działania we współpracy z Finami. Natomiast minister Pevkur powiedział, że będzie możliwe przeprowadzenie podobnej akcji jak to zrobili Finowie, i że w razie potrzeby kraje sąsiadujące zostaną poproszone o pomoc.

Podobnie jak inne państwa nadbałtyckie, Estonia zainwestowała w rozwój systemów do monitorowania działalności podwodnej. Współpraca z firmami, takimi jak holenderska Lobster Robotics, umożliwia wykorzystanie autonomicznych dronów podwodnych do szybkiej analizy sytuacji w morzu. Pevkur dodał, że Estonia intensyfikuje prace nad nowoczesnymi systemami sonarowymi, które pozwolą na wykrywanie nieznanych dźwięków, takich jak upuszczenie kotwicy czy działania związane z sabotażem.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024