Zdjęcie: gov.md
13-04-2022 08:38
Głównymi problemami na drodze Mołdawii do integracji europejskiej pozostają sprawiedliwość i Naddniestrze. Poinformował o tym mołdawski minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej Nicu Popescu podczas wywiadu radiowego.
Popescu zauważył, że „integracja europejska nie następuje z dnia na dzień”. Powiedział, że Mołdawia powinna odpowiedzieć na pytanie, jak działa system polityczny i wymiar sprawiedliwości. „Wymiar sprawiedliwości nie działa (…) według innych parametrów, Mołdawia jest dostatecznie przygotowana” – powiedział. Według niego Mołdawia powinna zintensyfikować walkę z korupcją, przeprowadzić reformę wymiaru sprawiedliwości, zmodernizować infrastrukturę i gospodarkę.
„Gdy tylko wejdziemy na tę drogę integracji europejskiej i potwierdzimy nasze aspiracje, UE udzieli nam większej pomocy” – powiedział. Popescu wyjaśnił, że chodzi o pomoc dyplomatyczną i finansową. Szef MFAEI przypomniał, że Rumunia, Niemcy i Francja zorganizowały „Platformę Wsparcia Mołdawii”, której spotkanie odbyło się w zeszłym tygodniu. Popescu zauważył, że partnerzy obiecali Mołdawii pomoc finansową. Popescu zaznaczył, że drugie spotkanie „grupy przyjaciół Mołdawii” odbędzie się tego lata w Bukareszcie.
Minister skomentował też pogłoski o możliwym udziale Naddniestrza w wojnie na Ukrainie. „Region Naddniestrza zawsze był strefą ryzyka dla naszego kraju i stabilności w regionie. (…) Jednocześnie nie widzimy aktywności, która by nas niepokoiła. Nie wiemy, jak zmieni się sytuacja za tydzień, dwa tygodnie czy miesiąc” – powiedział Popescu. Podkreślił, że rząd bacznie obserwuje sytuację i „przygotowuje się na każdy scenariusz”. – Na tym etapie sytuacja w regionie naddniestrzańskim pozostaje spokojna – podkreślił szef MSZ.
Popescu zauważył, że rząd aktywnie angażuje się we wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Przypomniał, że w październiku 2021 r. Mołdawia „po raz pierwszy od 30 lat kupowała gaz z rynków europejskich”. Popescu poinformował również, że w lutym 2022 roku Mołdawia połączyła się z europejską siecią ENTSO-E. „Mołdawia może kupować prąd z UE (…) sytuacja jest lepsza niż dwa miesiące temu” – powiedział mołdawski minister.