geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Flickr

Ukraina: trzy lata wojny

Andrzej Widera

24-02-2025 08:00


Na Ukrainie trzecia rocznica pełnoskalowej inwazji rosyjskiej, to kolejny już dzień trwającej wojny. Noc była znów nerwowa - Kijów odpierał ponowny atak rosyjskich dronów i rakiet. O aktualnej, trudnej sytuacji kraju, który walczy z agresorem, mówiono natomiast w trakcie forum „Ukraina. Rok 2025”, w której uczestniczyli tak prezydent Zełenski, jak i premier rządu oraz ministrowie.

W trakcie forum, prezydent Zełenski powiedział, że jest gotowy zrezygnować ze stanowiska prezydenta Ukrainy w zamian za gwarancje bezpieczeństwa. „Jeśli chcesz, żebym zrezygnował, jestem gotowy. Mogę wymienić na NATO, jeśli będą takie warunki. Skupiam się na bezpieczeństwie Ukrainy dziś, a nie za 20 lat. Nie zamierzam też sprawować władzy przez dekadę. „To jest prawdopodobnie moje najważniejsze zadanie i moje najskrytsze marzenie” – zauważył. Jednocześnie podkreślił, że Ukraina nie może zgodzić się na gwarancje bezpieczeństwa , które opierałyby się na „słowie Federacji Rosyjskiej”.

Według prezydenta do stołu negocjacji pokojowych powinny zasiąść także państwa europejskie , m.in. Francja, Wielka Brytania i Niemcy. Wspomniał także o Turcji, gdyż jest ona istotna w kontekście gwarancji bezpieczeństwa. „Z całym szacunkiem, będziemy musieli pomyśleć o krokach logistycznych, aby zrozumieć, kto zasiądzie przy stole negocjacyjnym”. „To dla mnie absolutnie ważne” – powiedział Zełenski.

Według Zełenskiego, pełnoskalowa wojna przyniosła Ukrainie ogromne straty finansowe, sięgające 320 miliardów dolarów. Kijów otrzymał 100 miliardów wsparcia od Stanów Zjednoczonych oraz 100 miliardów od krajów Unii Europejskiej i ich partnerów, natomiast 120 miliardów pochodziło z ukraińskich środków własnych. Prezydent Wołodymyr Zełeński podkreślił, że pomoc USA nie jest traktowana jako dług, który należy zwrócić, gdyż miał umowę z Joe Bidenem, że fundusze są przekazywane w formie grantów.

Z kolei premier Denys Szmyhal zauważył w trakcie swojej wypowiedzi, że od początku pełnoskalowej inwazji, Ukraina straciła ponad 3,5 miliona miejsc pracy. „Na początku wojny straciliśmy ponad 3,5 miliona miejsc pracy i 30% PKB” – powiedział Szmyhal. Natomiast minister gospodarki Julia Swirydenko zaznaczyła, że wartość surowców na terenach okupowanych przez Rosję wynosi około 350 miliardów dolarów, a ich eksploatacja może wesprzeć rosyjski przemysł zbrojeniowy. Ukraina kładzie duży nacisk na rozwój geologii i potwierdzenie rzeczywistych zasobów surowcowych, gdyż wiele danych pochodzi jeszcze z lat 40. i 60. XX wieku.

Mimo trudnych warunków, ukraińska gospodarka wykazuje oznaki stabilizacji. Po 30% spadku PKB w 2022 roku, w 2023 odnotowano wzrost o 5%, a w 2024 roku o kolejne 3,6%. Do odbudowy przyczynia się krajowy biznes oraz wsparcie zagraniczne, które w ciągu ostatnich trzech lat wyniosło 115 miliardów dolarów. Największym darczyńcą pozostaje UE, natomiast USA przekazały 30 miliardów dolarów w ramach wsparcia budżetu. Inwestycje obejmują rozwój przemysłu zbrojeniowego, przetwórstwa rolnego oraz maszynowego, co dowodzi zaangażowania ukraińskich i zagranicznych firm w przyszłość Ukrainy.

Straty wynikające z wojny zostały oszacowane przez KSE Institute oraz władze ukraińskie, które w transporcie wyniosły 38,5 miliarda dolarów, a w sektorze energetycznym 14,6 miliarda. Rolnictwo straciło 10,3 miliarda dolarów, zaś straty w oświacie i ochronie zdrowia sięgnęły odpowiednio 7,3 i 4,3 miliarda dolarów. Zniszczono ponad 4 tysiące placówek edukacyjnych oraz 1554 szpitale i ośrodki zdrowia.

Sektor energetyczny poniósł ogromne szkody w wyniku rosyjskich ataków na infrastrukturę krytyczną. Zniszczeniu uległy elektrownie cieplne, elektrociepłownie oraz podstacje energetyczne, co doprowadziło do licznych przerw w dostawach prądu. Ukraina prowadzi intensywne prace nad odbudową sektora, koncentrując się na decentralizacji i unowocześnianiu infrastruktury. Dzięki wsparciu międzynarodowemu oraz inwestycjom krajowym udało się częściowo przywrócić funkcjonowanie sieci energetycznej, a także zmodernizować wybrane elektrownie.

Po silnej dewaluacji waluty w 2022 roku, kurs hrywny ustabilizował się, a rezerwy walutowe pozostały na poziomie niemal 40 miliardów dolarów. System bankowy zachował płynność, a udział kredytów zagrożonych spadł z 37,4% do 32,4%. Ukraina zanotowała również wzrost inwestycji w sektorze military-tech, którego wartość w 2024 roku sięgnęła 2 miliardów dolarów, trzykrotnie więcej niż rok wcześniej. Prognozy wskazują na możliwy wzrost tego sektora do 10 miliardów dolarów do 2030 roku.

Proces reform zwiększył zgodność Ukrainy z normami UE. Kraj zrealizował 36 wskaźników niezbędnych do uzyskania 16,1 miliarda euro finansowania z Unii. Porty zwiększyły przepustowość o 57%, eksportując 97,2 miliona ton ładunków, w tym 57,5 miliona ton zboża. Modernizacja przejść granicznych usprawniła logistykę, co przyczyniło się do poprawy sytuacji gospodarczej.

Jednak inwestorzy nadal pozostają ostrożni, ze względu na wysokie ryzyko wynikające z wojny. Mimo wzrostu wynagrodzeń o 15% w 2024 roku, rynek pracy pozostaje napięty, a znalezienie wykwalifikowanych pracowników staje się coraz trudniejsze. Pomimo tych wyzwań, Ukraina kontynuuje stabilizację i rozwój, mając na celu długoterminowe wzmocnienie swojej gospodarki oraz integrację z Europą.


opr. wł.
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024