geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Biuro Swiatłany Cichanouskiej

Wizyta Swiatłany Cichanouskiej w Polsce

Andrzej Widera

09-01-2025 08:14


Swiatłana Cichanouska rozpoczęła wczoraj swoją wizytę w Polsce, która potrwa do 10 stycznia. W jej ramach przewidziano spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą, ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim, ministrem ds. europejskich Adamem Szłapką, a także udział w posiedzeniach poświęconych Białorusi w polskim Sejmie. Oprócz tego Cichanouska spotkała się z białoruską diasporą mieszkającą w Polsce. W rozmowach poruszono priorytety polskiego przewodnictwa w UE, wsparcie dla społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów, takich jak „Biełsat”,.

Podczas wizyty w Warszawie Cichanouska spotkała się również z premierem Polski Donaldem Tuskiem. Spotkanie to, jak podkreślono, nabiera szczególnego znaczenia w kontekście polskiego przewodnictwa w Radzie Europy, które rozpoczęło się 1 stycznia. Dyskusje dotyczyły rozwiązywania problemów białoruskiej diaspory w Polsce, mobilności Białorusinów, możliwości rozszerzenia wydawania wiz, uwolnienia Andrzeja Poczobuta i wszystkich więźniów politycznych na Białorusi oraz sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Tusk zaznaczył, że kwestia Białorusi będzie jednym z priorytetów podczas polskiego przewodnictwa w UE.

Cichanouska wyraziła wdzięczność polskiemu rządowi za konsekwentne wsparcie Białorusinów i solidarność w walce o wolność i demokrację. W swoim wystąpieniu w Sejmie i Senacie, w którym uczestniczyli również przedstawiciele białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego, liderka białoruskiej opozycji podkreśliła znaczenie współpracy z siłami demokratycznymi, wsparcia dla więźniów politycznych oraz potrzeby oddzielenia narodu białoruskiego od reżimu Łukaszenki. „Polska dla Białorusinów jest symbolem wolności, solidarności i europejskiej przyszłości” – powiedziała, apelując o umacnianie więzi między ludźmi, ułatwienie wydawania wiz i organizację wymian kulturalnych.

Cichanouska podkreśliła, że dyktatura Łukaszenki nie chroni niepodległości Białorusi, lecz stanowi dla niej zagrożenie. „Setki tysięcy Białorusinów znalazły w Polsce schronienie. To ludzie, którzy angażują się w życie społeczne, wspierają Ukrainę i naszych ochotników. Potrzebują wsparcia, aby uprościć swoje życie” – podsumowała.

W ramach wizyty odbyła się także ceremonia wręczenia medali Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego, która zgromadziła białoruskich i polskich działaczy politycznych, przedstawicieli mediów i społeczeństwa. Cichanouska wyraziła wdzięczność za wspólną historię walki o wolność i wyraziła nadzieję, że Białoruś i Polska staną się sąsiadami w ramach Unii Europejskiej. Medale za wkład w rozwój białoruskiej kultury i języka otrzymali m.in. Elżbieta Smułkowa, Uładzimir Niaklajew oraz Andrzej Januszkiewicz. Wyróżniono także profesora Jana Malickiego, Roberta Tyszkiewicza i Macieja Radziwiłła za ich wsparcie dla spraw białoruskich. Uhonorowani podkreślali swoje związki z Białorusią i wagę wspólnego dążenia do wolności i demokracji w regionie.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024