Zdjęcie: Pixabay
12-06-2024 15:00
Połączone Siły Ekspedycyjne (Joint Expeditionary Force) - kierowane przez Brytyjczyków ugrupowanie współpracy obronnej dziesięciu krajów europejskich - nabrały politycznego rozpędu po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku. Od końca 2010 r. uwaga JEF skupia się na zagrożeniach hybrydowych i w coraz większym stopniu na Europie Północnej. Ugrupowanie to może odgrywać użyteczną rolę jako podmiot hybrydowy, ale powinno uważać, by nie przyjąć zbyt szerokiego zakresu kompetencji.
JEF mogłyby uzupełniać kolektywną obronę NATO działając w ramach artykułu 5. Dlatego też JEF powinny być bardziej spójnie zintegrowane z architekturą bezpieczeństwa Europy Północnej. Nie ma już żadnych przeszkód dla integracji JEF z NATO, ponieważ wszystkie państwa JEF są obecnie członkami Sojuszu.
Wyraźniejszy podział pracy pomiędzy JEF i NATO pomógłby krajom Europy Północnej w bardziej kompleksowym zarządzaniu obecnym środowiskiem bezpieczeństwa. Taka architektura bezpieczeństwa obejmująca całe spektrum konfliktów byłaby szczególnie korzystna dla Finlandii, która dzieli długą granicę z Rosją.
Analiza Antti Pihlajamaa dla fińskiego think-tanku FIIA - link do całości w źródle