geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Estonia będzie testować "syrenę kieszonkową"

Dodał: Andrzej Widera

25-04-2025 12:25


W połowie minionego roku estońskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informowało o planach testu systemu "Syreny kieszonkowej" (Taskusireen), który wysyła powiadomienia o zagrożeniach na smartfony. Tymczasem dzisiaj media podały, że jeszcze tego lata ruszy testowanie tego projektu, która wykorzystuje dźwięk, światło i wibracje telefonu, by ostrzegać przed poważnym zagrożeniem. W odróżnieniu od zwykłych alarmów SMS, nowa technologia zadziała nawet wtedy, gdy sieć komórkowa będzie nieaktywna, a telefon wyciszony. „Mówimy o rozwiązaniu, które dociera do wszystkich natychmiastowo, automatycznie i niezależnie od ustawień telefonu” – tłumaczy Kadi Luht-Kallas z estońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

System korzysta z technologii transmisji 5G i działa jak radio – jeden sygnał trafia jednocześnie do wszystkich w zasięgu masztów nadawczych firmy Levira. „To podobne do tego, jak sygnał telewizyjny czy radiowy dociera do twojego odbiornika. Teraz mamy sposób, by taki sygnał wysłać prosto na telefon komórkowy” – wyjaśnia Kristo Kaasan, dyrektor technologiczny Levira.

Na początku usłyszą go tylko niektóre urządzenia – technologia wymaga jeszcze aktywacji odpowiednich częstotliwości i przyporządkowania jej do odpowiednich kategorii komunikacyjnych. „To obszar, w którym krzyżują się nadawanie mediów i komunikacja mobilna. Nadal nie jest jasne, jak ten rodzaj transmisji alarmowej zakwalifikować” – mówi Luht-Kallas.

Syrena kieszonkowa zostanie użyta wyłącznie w sytuacjach, które wymagają natychmiastowej reakcji — na przykład podczas skażenia chemicznego albo nalotu. Alarm dźwiękowy zawsze będzie uzupełniony jasnymi instrukcjami, co należy zrobić. Tymczasem świadomość społeczna na temat postępowania w kryzysie pozostaje niska. „Najważniejsze, co ludzie muszą wiedzieć, to: jeśli dostaniesz alert — przez SMS, aplikację, albo usłyszysz syrenę - natychmiast wykonaj polecenia. A jeśli słyszysz syrenę, najpierw schowaj się, a dopiero potem szukaj informacji” – podkreśla Argo Kerb z Päästeamet (Estońska Służba Ratownicza, która zajmuje się OC).

Choć pełne wdrożenie nowego systemu jeszcze trochę potrwa, już 14 maja po raz pierwszy zostaną jednocześnie uruchomione wszystkie 22 stacjonarne syreny alarmowe w kraju. Równolegle wysłane będą SMS-y, a cała akcja zostanie zapowiedziana w mediach oraz przez oficjalne aplikacje, w ramach ćwiczeń wojskowych Siil.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024