geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Łotwa: rozszerzenie listy zakazu importu produktów rolnych

Dodał: Andrzej Widera

05-03-2024 09:49


Ministerstwo Rolnictwa Łotwy rozszerzyło listę towarów rosyjskich i białoruskich objętych ewentualnym zakazem importu. Dzisiaj planowane jest rozpatrzenie proponowanych zmian w przepisach na posiedzeniu Rady Ministrów. Premier Evika Siliņa powiedziała po spotkaniu koalicji rządowej, że planowane jest przyjęcie odpowiednich rozporządzeń Rady Ministrów już dzisiaj.

Premier Siliņa dodała, że dobrą wiadomością jest to, że Polska i Litwa mogą ewentualnie pójść w kierunku podjęcia podobnych decyzji. Przepisy opracowane przez ministerstwo dotyczące produktów rolnych i paszowych zakazanych do importu na Łotwę przewidują, że zakaz może dotyczyć również ziemniaków, pomidorów, różnych rodzajów cebuli, czosnku, roślin kapustnych, sałaty, marchwi, rzepy i łodyg, buraków, korzeni owsa, selera, rzodkiewki i podobnych warzyw korzeniowych, ogórków i kukurydzy, warzyw strączkowych i innych świeżych warzyw.

Orzechy, banany, daktyle, figi, ananasy, awokado, owoce cytrusowe, melony, gruszki, pigwy, morele, wiśnie, brzoskwinie, śliwki i jagody pochodzące z Rosji i Białorusi również nie mogły być importowane na Łotwę. Mrożone, konserwowane i suszone produkty z orzechów i owoców również byłyby objęte zakazem.

Zakaz będzie miał również zastosowanie do mąki i granulatu z mięsa lub podrobów mięsnych, ryb lub skorupiaków, mięczaków lub innych bezkręgowców wodnych, otrębów, pozostałości skrobi i podobnych pozostałości, wytłoków buraczanych i innych odpadów z produkcji cukru, odłamków lub włókien, wytłoków z soi, olejów arachidowych, nasion bawełny, siemienia lnianego, rzepaku, orzechów kokosowych lub palmowych. Pozostałości winogron, materiały roślinne i odpady roślinne, pozostałości, produkty uboczne i artykuły do wykorzystania w paszach dla zwierząt również nie mogły być importowane na Łotwę z Rosji i Białorusi.

W porównaniu z pierwotną listą produktów objętych zakazem importu, która została opublikowana w zeszłym tygodniu, usunięto z niej sekcję, która miała zapobiegać importowi na Łotwę nasion oleistych i owoców, a także roślin do celów przemysłowych, słomy i paszy pochodzących z Rosji i Białorusi.

Na przykład początkowo miał on zapobiegać importowi na Łotwę roślin lub części roślin pochodzących z Rosji i Białorusi, które są głównie wykorzystywane w perfumerii, farmacji lub do przygotowywania środków owadobójczych i grzybobójczych oraz do podobnych celów, chleba świętojańskiego, wodorostów i innych alg, buraków cukrowych i trzciny cukrowej, pestek i jąder owoców.

Aktualizacja godz. 23:00

Nowe przepisy zostały  przyjęte przez rząd Łotwy. Zakaz importu wspomnianych produktów wejdzie w życie w piątek, 8 marca. Dodatkowo dodano do listy inne produkty podlegające zakazowi importu, które obejmują orzechy kokosowe, orzechy brazylijskie, orzechy nerkowca i inne orzechy, banany, daktyle, figi, ananasy, awokado, guawa, mango i mangostan, owoce cytrusowe, winogrona, melony i papaje, jabłka, gruszki i pigwy, morele, wiśnie, brzoskwinie, śliwki i inne świeże owoce i jagody.

W adnotacji do rozporządzenia stwierdzono, że Łotwa, jako państwo graniczące z Rosją, dąży do jak najszybszego zerwania więzi gospodarczych z krajem agresora, a inicjatywa Łotwy dotycząca zakazu importu produktów rolnych i pasz dla zwierząt z Rosji i Białorusi, a także z innych krajów trzecich, jeśli dane produkty pochodzą z Rosji lub Białorusi, jest dodatkowym elementem wspólnej polityki sankcji UE.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021