geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: newsmaker.md

Mołdawia: odmowa rejestracji prorosyjskiego komitetu wyborczego

Andrzej Widera

20-07-2025 09:00


Mołdawska Centralna Komisja Wyborcza odrzuciła wniosek o rejestrację komitetu wyborczego „Victoria – Pabieda”, uzasadniając decyzję poważnymi naruszeniami  krajowych przepisów wyborczych. Główne zastrzeżenia dotyczyły powiązań tego sojuszu z Ilanem Șorem, zbiegłym oligarchą skazanym w Mołdawii na 15 lat więzienia, uznanym za kluczowego inicjatora utworzenia sojuszu. Wiceprzewodniczący komisji Pavel Postica wskazał, że zorganizowanie kongresu ugrupowania poza granicami kraju (w Moskwie), przy wsparciu instytucji zagranicznych i bez udziału mołdawskich organów wyborczych, budzi uzasadnione podejrzenia o nielegalne finansowanie.

Sojusz „Victoria – Pabieda”, powołany w kwietniu 2024 roku w Moskwie, tworzą cztery partie polityczne: „Șansă”, „Renaștere”, „Forța Alternativă și de Salvare a Moldovei” oraz „Pabieda”. Wszystkie te ugrupowania są powiązane ze zdelegalizowaną Partią Șor i jej liderem, a ich członkowie aktywnie uczestniczyli we wspólnych działaniach z Șorem nawet po jego ucieczce z kraju. Jak zauważyła przewodnicząca CEC Angelica Caraman, nazwa sojuszu jest identyczna z nazwą jednej z partii wchodzących w jego skład, co narusza przepisy dotyczące organizacji wyborów.

Obecni na posiedzeniu przedstawiciele sojuszu nie kryli oburzenia. W imieniu „Renașterii” wystąpił Vasilii Bolea, który stwierdził, że jest to już druga próba zablokowania ich udziału w wyborach, a decyzję komisji określił jako polityczną. Podkreślił, że prawdziwym problemem jest brak szacunku dla podstawowego prawa obywateli do kandydowania i udziału w głosowaniu. Posiedzeniu towarzyszyły incydenty. Lider partii „Șansă”, Alexei Lungu, został wyprowadzony z sali na wniosek członków komisji, a przed budynkiem CEC protestowali zwolennicy sojuszu. Wznosili hasła w obronie uczciwych wyborów, domagając się sprawiedliwości i przestrzegania prawa.

Komisja złożyła jednocześnie wniosek do Ministerstwa Sprawiedliwości o zbadanie działań partii tworzących sojusz pod kątem ich powiązań z Partią Șor, która w 2023 roku została uznana za niekonstytucyjną. W przypadku niektórych z tych ugrupowań rozważane jest zawieszenie działalności, a w przypadku „Șansă” i Partii Konserwatywnej – całkowita delegalizacja.

Z informacji śledczych wynika, że działalność sojuszu opiera się na zorganizowanym schemacie wpływu politycznego. Za pomocą platformy cyfrowej TAITO stworzono strukturę lojalnych aktywistów, którzy przechodzą szkolenia ideologiczne, testy i egzaminy. Każdy z 242 rekrutów otrzymał identyfikator i miesięczne wynagrodzenie w wysokości 15 000 lei. System ten, przypominający mechanizm korporacyjny, działa jak cyfrowe centrum dowodzenia, oferujące lojalność w zamian za pieniądze i udział w akcjach propagandowych. W trakcie jednego ze szkoleń, kobieta przedstawiająca się jako Alla Witalijewna instruowała uczestników, jak unikać odpowiedzialności za działania zlecone przez grupę Șora, a także w jaki sposób prezentować propozycję unii z Rosją jako neutralne porozumienie na wzór sojuszu rosyjsko-białoruskiego, mimo że większość Mołdawian jest temu przeciwna.

Dodatkowo CEC ujawniła liczne naruszenia związane ze sprawozdawczością finansową partii. Spośród 66 ugrupowań politycznych w kraju, siedem – w tym tworzące sojusz „Victoria – Pabieda” – nie złożyło wymaganych raportów w terminie lub dostarczyło je z naruszeniem obowiązujących procedur. Wobec tych partii wszczęto kolejne postępowania administracyjne, a materiały zebrane przez CEC zostały przekazane do Ministerstwa Sprawiedliwości. Odrzucenie rejestracji prorosyjskiego sojuszu nie jest zatem jedynie kwestią formalną, lecz sygnałem o konieczności ochrony porządku konstytucyjnego i przejrzystości procesu wyborczego przed próbami destabilizacji ze strony rosyjskiej.


Źródło
Wirtualna kawa za pomocą portalu suppi.pl:

Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024