geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: E.Blaževič LRT

Rywalizacja między politykami litewskimi

Andrzej Widera

04-07-2023 09:55


To, że obecny prezydent Litwy Gitanas Nauseda i minister spraw zagranicznych tego kraju Gabrielius Landsbergis nie pałają do siebie sympatią jest powszechnie wiadome. Także w tych dniach zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie rywalizacja między oboma politykami jest wyraźnie widoczna.

Prezydent Nauseda ponownie opowiedział się za zrównaniem krajowych sankcji wobec Białorusinów i Rosjan. Wcześniej zawetował ustawę o sankcjach narodowych przyjętą przez Sejm, a które to weto zostało odrzucone większością głosów i tym samym sankcje zostały przyjęte w pierwotnej wersji. Zdaniem prezydenta należy wrócić do tej sprawy. „W najbliższym czasie będziemy musieli wrócić do tej sprawy, bo w ten sposób bierze się pełną odpowiedzialność za to, że na naszych granicach mogą pojawić się uzbrojeni ludzie z obywatelstwem białoruskim, pod których przykrywką będą ukrywać się sami „wagnerowcy”. Nie straszę, po prostu sugeruję, abyśmy bardzo dokładnie przemyśleli sytuację, w której się teraz znajdujemy” - mówił litewski prezydent w trakcie wywiadu.

Tymczasem niemal od razu na te słowa zareagował minister Landsbergis. "Po pierwsze, jeśli chodzi o białoruskie paszporty, jeśli ktoś mógłby podszyć się pod Białorusinów, że ktoś może nielegalnie uzyskać białoruski paszport i wjechać na Litwę, może to zrobić teraz. Mamy służby, które z pewnością pracują i sprawdzają osoby przekraczające granicę i mają możliwość sprawdzenia, czy osoby zaangażowane w działalność terrorystyczną nie przekraczają naszej granicy, i należy to zrobić niezależnie od tego, czy Grupa Wagnera znajduje się 100 kilometrów czy 500 kilometrów od Litwy." - mówił minister.

Szef litewskiej dyplomacji dodał, że do ujednolicenia sankcji można wrócić, jeśli funkcjonariusze służb granicznych lub wywiadu ostrzegą o konkretnych zagrożeniach ze strony Białorusi. Z kolei podobna różnica zdań utrzymuje się między oboma politykami w kwestii obecności niemieckiej brygady na Litwie. Do chwili oświadczenia niemieckiego ministra obrony, iż "Niemcy są gotowe do stałej obecności na Litwie", minister Landsbergis był tym, który publicznie naciskał na Berlin, a nawet twierdził, że być może Niemcy żałują takiego zobowiązania. Natomiast prezydent Nauseda w trakcie wywiadu stwierdził, że retoryka Gabrieliusa Landsbergisa nie pomogła w rozmowach z Niemcami o rozmieszczeniu brygady na Litwie, podkreślając, że w rozmowach z partnerami „potrzebna jest inna retoryka” i „jasne zapewnienie, że ufamy naszym partnerom”. Podkreślanie tych różnic zdań prowadzi do wniosku, że całkiem możliwe, że minister Landsbergis przygotowuje polityczny grunt pod przyszłoroczne wybory prezydenckie.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021