geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Ukraina: oceny umowy surowcowej z USA

Andrzej Widera

02-05-2025 12:45


W przyszłym tygodniu - 8 maja - ukraiński parlament ma zatwierdzić przełomową umowę między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi, dotyczącą współpracy w sektorze zasobów naturalnych. Dokument ustanawia ramy dla wspólnego funduszu inwestycyjnego, który umożliwi gromadzenie i redystrybucję środków pochodzących z eksploatacji ukraińskich bogactw naturalnych. Media podkreślają, że całkowita kontrola nad tymi zasobami pozostaje w rękach Ukrainy. Premier Denys Szmyhal podkreślił, że fundusz zostanie zarejestrowany w USA, lecz jego główna działalność i rachunek operacyjny, denominowany w hrywnach, będą funkcjonować na terenie Ukrainy.

Porozumienie otwiera drogę do znaczących inwestycji w rozwój sektora wydobywczego, w tym eksploatacji ropy, gazu oraz strategicznych minerałów, takich jak grafit. Jak zauważył profesor ekonomii Andrij Dlihacz, "Ukraina ma potencjał, by stać się głównym dostawcą ropy i gazu dla Unii Europejskiej. Nasz sektor wydobywczy nie jest jeszcze rozwinięty i ma ogromne pole do wzrostu". Dlihacz dodał, że istotna będzie także rozbudowa mocy przerobowych i infrastruktury logistycznej, do czego Ukraina jako równorzędny partner w funduszu ma realny wpływ: „Mamy równą liczbę głosów – to szansa, by przekonać partnerów do inwestowania nie tylko w wydobycie, ale także w przetwórstwo”.

Mimo że dokument nie zawiera bezpośrednich zapisów o gwarancjach obronnych, premier Szmyhal zaznaczył, że każda nowa forma pomocy wojskowej ze strony USA stanowi „kapitałowy wkład w bezpieczeństwo Ukrainy” i zwiększa gotowość administracji amerykańskiej do dalszego wsparcia militarnego i wywiadowczego. W preambule umowy jasno wyrażono wspólne cele – budowa suwerennej, wolnej i bezpiecznej Ukrainy oraz trwałego pokoju. Jak podkreślił premier: „To odniesienie do gwarancji bezpieczeństwa płynących z naszej współpracy”.

Rosja, według ukraińskich władz, postrzega gospodarcze zaangażowanie USA w Ukrainie jako długofalowo większe zagrożenie niż potencjalna obecność wojsk NATO. Amerykańska inwestycja w ukraińskie zasoby naturalne to zatem nie tylko impuls rozwojowy, lecz także wyraźny sygnał geopolityczny, że Ukraina i USA budują partnerstwo strategiczne oparte zarówno na interesach ekonomicznych, jak i wspólnej wizji bezpieczeństwa.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024