geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: kam.lt

Litwa wzmacnia obronność: oraz współpraca z Polską [AKTUALIZACJA]

Andrzej Widera

13-03-2025 08:43


Premier Litwy Gintautas Paluckas odrzucił obawy konserwatystów dotyczące strategii obronnej kraju, podkreślając, że kwestie te są rozwiązywane w sposób odpowiedzialny i konsekwentny. Dodał, że budżet na 2025 rok przewiduje finansowanie obronności na poziomie 4% PKB, a do 2028 roku wydatki te osiągną wymagany przez Radę Obrony Państwa poziom. Odpowiadając na krytykę dotyczącą braku środków inżynieryjno-saperskich, premier zapowiedział, że w przyszłym tygodniu zostanie ogłoszone przeznaczenie ponad 50 mln euro na zakup min przeciwpancernych, co wesprze lokalny przemysł.

Tymczasem minister obrony Dovilė Šakalienė przebywa z wizytą w Polsce, gdzie spotyka się z przedstawicielami polskich władz wojskowych. Kluczowe tematy rozmów to współpraca wojskowa między Litwą a Polską, przygotowania do szczytu NATO oraz wzmocnienie europejskiego przemysłu obronnego.

Na Litwie toczą się również dyskusje na temat rozwoju produkcji materiałów wybuchowych. Minister spraw wewnętrznych Władysław Kondratowicz zapewnia, że w kraju nie ma przeszkód prawnych dla takich inicjatyw, ale jeśli przedsiębiorstwa napotkają trudności administracyjne, jego resort jest gotów udzielić pomocy. Przypomnijmy, że wczoraj opozycja apelowała o zwiększenie krajowej produkcji amunicji, min i dronów. Były minister obrony Laurynas Kasčiūnas stwierdził, że produkcja materiałów wybuchowych jest kluczowa, ponieważ są one niezbędne zarówno dla dronów, jak i min, jednak w poprzedniej kadencji zabrakło determinacji politycznej do zmian.

Litwa już podjęła konkretne kroki – spółka państwowa „Detonas” buduje w północnej części kraju fabrykę trotylu, której roczna zdolność produkcyjna wyniesie 1000 ton. Większość produkcji ma trafić na eksport do Ukrainy, krajów Unii Europejskiej i NATO. Dodatkowo Litwa podpisała list intencyjny z ukraińską firmą w sprawie budowy zakładu produkującego materiały wybuchowe RDX. Jednocześnie Litwa nadal rozważa wycofanie się z Konwencji Ottawskiej zakazującej produkcji min przeciwpiechotnych. Decyzja ta jest analizowana jako sposób na wzmocnienie granicy z Rosją w przypadku potencjalnej agresji, jednak przeciwnicy ostrzegają, że może to stanowić zagrożenie zarówno dla ludności cywilnej, jak i wojsk.

Rząd podjął również decyzję o wzmocnieniu dowództwa Związku Strzelców Litewskich, mianując dwóch nowych zastępców dowódcy – Laimonasa Vaškisa i Dovidasa Jonušasa. Ich zadania obejmują poprawę zarządzania organizacją, koordynację działań młodych strzelców oraz edukację obywatelską. Ministerka Šakalienė zaznacza, że Związek Strzelców odgrywa kluczową rolę w sytuacji przechodzenia z okresu pokoju do stanu wojny, dlatego tak istotne jest zapewnienie skutecznego funkcjonowania organizacji i odpowiednich zasobów.

Aktualizacja godz. 09:50

Przy okazji wizyty w Polsce, minister Dovilė Šakalienė zapowiada, że wkrótce pojawią się „bardzo pozytywne wiadomości” w kwestii porzucenia Konwencji Ottawskiej. „Nie mam wątpliwości, że w bardzo niedługim czasie będziemy mieli bardzo pozytywne wiadomości. To 'niedługo' oznacza nie za miesiąc, a nawet nie za tydzień” – powiedziała minister w środę wieczorem. „Odbyliśmy zdalną rozmowę między ministrami krajów bałtyckich i Polski. W Polsce spotkam się także z polskim ministrem, będziemy rozmawiać o tym, jak moglibyśmy przyspieszyć wspólne decyzje całego regionu” – dodała. W zeszłym tygodniu weszła w życie decyzja litewskiego Sejmu z lipca ubiegłego roku o wycofaniu się z innej konwencji, zakazującej nabywania i przechowywania amunicji kasetowej.


opr. wł.
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024