geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Twitter / X

Białoruś: nowy sekretarz ZBiR

Andrzej Widera

17-04-2025 13:20


Siergiej Głazjew objął stanowisko nowego sekretarza stanu tzw. Państwa Związkowego czyli Związku Białorusi i Rosji (ZBiR), zastępując Dmitrija Mieziencewa, który został przedstawicielem prezydenta Rosji przy Trybunale Konstytucyjnym. Decyzję ogłoszono podczas spotkania z udziałem  Łukaszenki. Jak podkreślił ten ostatni, nominacja została rzekomo wcześniej uzgodniona z Putinem. „Twój wkład w budowę Państwa Związkowego musi być znaczący. Putin ma o tobie dobre zdanie, moje znasz od dawna” – powiedział Łukaszenka, wskazując, że nadszedł czas, aby Głazjew pokierował całym zespołem integracyjnym.

Głazjew, określany przez dyktatora mianem „ekonomisty z powołania”, zapewnił, że jego działania będą zgodne z „ostatnim słowem nauk ekonomicznych”. W jego wizji kluczowe miejsce zajmuje stworzenie wspólnej i konkurencyjnej gospodarki, opartej na równych prawach obywateli i przedsiębiorców, jednolitych mechanizmach rozwoju oraz pogłębionej współpracy. Łukaszenka podkreślił, że fundamentem sojuszu musi być właśnie gospodarka, a nie tylko polityczne deklaracje.

Łukaszenka twierdzi, iż w rozmowie z Putinem, iż Głazjew był obecny przy narodzinach idei integracji: „nie tylko pamiętasz te idee, ale byłeś ich częścią, a może i podpowiadałeś innym, jak działać”. Dla Łukaszenki istotna jest również symbolika formuły „jedna Ojczyzna – dwa państwa”, którą uznaje za możliwą do zrealizowania i wciąż aktualną. „Nasze Ojczyzna rozciąga się od Brześcia po Władywostok” – przypomniał z naciskiem. Zwracając uwagę na konieczność pogłębienia relacji, zaznaczył, że oba narody mają wystarczająco mądrości, by stworzyć mechanizm współpracy bliższy niż ten w państwie unitarnym. „Może to brzmi zbyt ambitnie, ale musimy temu sprostać. W przeciwnym razie – patrząc na to, co dzieje się wokół nas – nie przetrwamy” – zakończył dyktator.

Warto jednak prześledzić kim jest Głazjew, który od wielu lat sprawuje istotną rolę na Kremlu. Ten urodzony na Ukrainie rosyjski ekonomista i polityk, był ministrem stosunków gospodarczych z zagranicą w rządzie Borysa Jelcyna od 1992 do 1993 r., członkiem Dumy Państwowej od 1993 do 2007 r., jednym z liderów bloku wyborczego Rodina od 2003 do 2004 r., kandydatem na prezydenta Federacji Rosyjskiej w 2004 r. i doradcą prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. regionalnej integracji gospodarczej od 2012 do 2019 r. Od 2021 r. był komisarzem ds. integracji i makroekonomii w Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej.  

Co istotne, w 2014 roku, jako doradca Putina, pełnił rolę propagandowego głosiciela tez Kremla stojących za zajęciem Krymu, jak i później uważany był za jednego z architektów podziału Ukrainy. 17 marca 2014 r., dzień po referendum w sprawie statusu Krymu, Głazjew był jedną z pierwszych siedmiu osób, na które USA nałożyły sankcje wykonawcze. Ze zgromadzonych dowodów i nagrań wiadomo, że Głazjew i były zastępca Konstantin Zatulin brali bezpośredni udział w wydarzeniach z 2014 r. , w tym w aneksji Krymu , a także w organizacji antyrządowych zamieszek w Charkowie i Odessie.

Z różnych analiz wynika, że jest to jeden z najbardziej twardogłowych popleczników Putina, a jeżeli jego rola w ZBiR ma być podobna do roli, którą pełnił w 2014 roku wobec Ukrainy, to przyszłość i tak już niemal wchłoniętej przez Rosję Białorusi, jawi się dość jednoznacznie w ciemnych barwach.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024