geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Facebook

Dzień Solidarności z Więźniami Politycznymi na Białorusi

Andrzej Widera

22-05-2023 08:22


Wczoraj, w Dniu Solidarności z Więźniami Politycznymi na Białorusi odbyły się akcje wsparcia skazanych i przetrzymywanych z powodów politycznych. Zaplanowano je w 39 miastach w 19 krajach na całym świecie. Uczestnicy brali udział w wiecach, marszach, pisali listy, modlili się, wyrażali słowa poparcia. Dzień został ustanowiony na pamiątkę śmieci jednego z więźniów. 21 maja przed dwoma laty, w niewyjaśnionych okolicznościach w Kolonii Szkłowskiej nr 17 zginął Witold Aszurok, więzień polityczny z Berezówki.

Odczytanie nazwisk więźniów politycznych na Białorusi odbyło się pod muralem więźnia politycznego szefa organizacji praw człowieka Wiasna, noblisty Alesia Bialackiego, przed Ambasadą Białorusi na Litwie. Akcję wsparli także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego państw zachodnich. W Warszawie odbył się wiec na Placu Konstytucji, po którym uczestnicy udali się na Krakowskie Przedmieście. Zebrani umieścili symboliczne ogrodzenie z drutu kolczastego, na którym zawieszone zostały zdjęcia więźniów politycznych. Natomiast ambasady Polski i Litwy w Watykanie zorganizowały nabożeństwo w rzymskim kościele Risurrezione di Nostro Signore Gesu Cristo. Msze w intencji białoruskich więźniów politycznych odbywały się także w Warszawie, Antwerpii, Florencji, Kopenhadze i Wilnie.

Z kolei 103 laureatów Nagrody Nobla podpisało list wyrażający solidarność z obrońcą praw człowieka, laureatem Pokojowej Nagrody Nobla i członkiem PEN Center Aleśem Bialackim. Wśród sygnatariuszy są laureaci literackiej Nagrody Nobla Swietłana Aleksiewicz, Annie Erno, Orhan Pamuk, Olga Tokarczuk, Mario Vargas Llosa, laureaci Pokojowej Nagrody Nobla Shirin Ebadi, Dmitrij Muratow, Juan Manuel Santos , a także laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, nauk ekonomicznych, medycyny i fizyki.

„W przeddzień Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi na Białorusi potępiamy zatrzymanie ponad 1500 więźniów przetrzymywanych przez reżim Łukaszenki. Wzywamy do ich natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia oraz wspieramy dążenia narodu białoruskiego do demokratycznej przyszłości ” – napisał  sekretarz stanu USA Anthony Blinken.

Warto zauważyć, że nastąpiła odpowiedź reżimu na to oświadczenie. Przedstawiciele partii "Biała Ruś" nazwali to „bezczelną i jawną ingerencją w wewnętrzne sprawy” Białorusi. "To tylko świadczy o tym, że pracownicy ambasady USA opiekują się swoimi agentami w naszym kraju, potwierdzając ich zainteresowanie organizowaniem i koordynowaniem działań ekstremistycznych na Białorusi. Wszystkie osoby w areszcie odbywają kray z wyroku sądowego" – oświadczyli przedstawiciele partii reżimu.

Według „Wiasny” na Białorusi uznano za więźniów politycznych 1525 osób. W sumie co najmniej 4300 osób zostało pociągniętych do odpowiedzialności karnej w ciągu prawie trzech lat. Od początku kampanii wyborczej w 2020 r. status więźnia politycznego otrzymało 2290 osób. Dziś za kratami przebywa 9 nastolatków, jeden z nich, Artem Wojciechowicz, ma 15 lat.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024