geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Łotewskie przygotowania do odłączenia się od BRELL

Andrzej Widera

06-02-2025 11:27


Łotwa, Litwa i Estonia są gotowe na odłączenie się od systemu elektroenergetycznego BRELL, który łączy je z Rosją i Białorusią. Proces ten, zaplanowany na 8–9 lutego, stanowi kluczowy krok w kierunku uniezależnienia regionu od rosyjskiej infrastruktury energetycznej. Prezydent Łotwy Edgars Rinkēvičs podkreślił, że przygotowania są zakończone, lecz istnieje ryzyko prowokacji i działań destabilizacyjnych. W związku z tym służby bezpieczeństwa – zarówno krajowe, jak i międzynarodowe – pozostają w stanie najwyższej gotowości.

Premier Evika Siliņa zapewniła, że wszystkie odpowiednie służby pracują w trybie wzmożonego nadzoru, a w ochronę infrastruktury elektroenergetycznej zaangażowane są Narodowe Siły Zbrojne oraz Gwardia Narodowa. „Zagrożenia zostały określone, a w razie ich wystąpienia mamy gotowy plan działania” – dodała.

Minister spraw wewnętrznych Rihards Kozlovskis ostrzegł, że najbliższy czas może przynieść trudności i napięcia, podkreślając konieczność zachowania odporności przez społeczeństwo. Odniósł się również do wydarzeń w Estonii, gdzie doszło do dwóch podpaleń należącego do Ukraińców magazynu i restauracji. Według niego incydenty te mogą być częścią działań sabotażowych związanych z odłączeniem krajów bałtyckich od rosyjskiej sieci. „Musimy być gotowi na możliwe fizyczne akty sabotażu wymierzone w nasz system elektroenergetyczny. Nie możemy wykluczyć, że takie próby nastąpią” – zaznaczył Kozlovskis.

Minister odniósł się także do potencjalnych zagrożeń związanych z dronami, podkreślając, że służby mają prawo je neutralizować. „Jeśli zajdzie potrzeba, zestrzelimy je. Straż Graniczna i policja mają odpowiednie uprawnienia. Możemy nawet używać metody dron kontra dron” – zapowiedział. Kozlovskis podkreślił, że technologia rozwija się bardzo szybko, dlatego konieczne jest wzmacnianie systemów wykrywania bezzałogowych statków powietrznych. „Dron nocą, bez świateł, jest praktycznie niewykrywalny, dlatego potrzebujemy nowoczesnych systemów detekcji” – dodał.

Zagrożenia związane z dronami stały się szczególnie istotne po incydencie na lotnisku w Rydze w styczniu 2025 roku. Ministerstwo Transportu zapewniło, że choć nie stwierdzono zaniedbań ze strony służb, to wdrażane są dodatkowe środki bezpieczeństwa. Na lotnisku w Rydze zainstalowano już dodatkowe urządzenia do wykrywania dronów, a władze pracują nad systemami umożliwiającymi natychmiastową neutralizację nieautoryzowanych lotów.

 


Źródło
Bardzo dziękujemy za pierwsze wpłaty! Już tylko 780 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024