geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Estonia: sytuacja po przesileniu rządowym

Andrzej Widera

11-03-2025 08:09


Premier Estonii Kristen Michal, po wczorajszym rozpadzie koalicji, potwierdził, że planowane jest zawarcie nowej umowy koalicyjnej, a obowiązki odwołanych ministrów przejmą pełniący obowiązki ministrów zgodnie z kolejnością zastępowania. „Kiedy zawrzemy nową umowę koalicyjną, ustalimy, czy niektóre stanowiska ministerialne zostaną połączone, czy jakieś obszary odpowiedzialności zostaną przesunięte. (...) Prawdopodobnie w niektórych obszarach nastąpią zmiany” – powiedział premier.

Premier Michal przyznał, że decyzja o usunięciu SDE z koalicji miała na celu poprawienie notowań jego partii, które od dłuższego czasu utrzymują się na poziomie 16-18%. „To nie jest zaskoczenie, nasze niskie poparcie jest wynikiem braku wyraźnego planu rządu. Powrót do bardziej prawicowej polityki może przynieść nam nowych zwolenników” – mówił Michal, podkreślając, że to właśnie ta orientacja partii ma pomóc w odbudowie jej pozycji wśród wyborców.

Michal wyraził zaskoczenie wobec reakcji Urmasa Reinsalu, lidera opozycyjnej partii "Ojczyzna" (Isamaa), który nie zgodził się na propozycję współpracy w ramach nowego rządu. Reinsalu wcześniej wyraził gotowość do pracy w rządzie, ale pod warunkiem zmiany na stanowisku premiera, co Michal uznał za dziwne i mało konstruktywne. „W trudnych czasach, kiedy rząd stawia na prawicową politykę, Isamaa powinna być częścią koalicji, jednak nie da się jej zmusić do współpracy” – skomentował.

Z kolei były minister spraw wewnętrznych Lauri Läänemets zauważył, że decyzja o usunięciu socjaldemokratów była motywowana politycznymi kalkulacjami przed nadchodzącymi wyborami lokalnymi. „Jeśli premier podejmuje decyzje tylko w celu poprawienia wyników sondaży, co się stanie, gdy sytuacja stanie się bardziej skomplikowana? Czy będziemy w stanie zaufać decyzjom Kjerstena Michala w kluczowych sprawach, takich jak bezpieczeństwo narodowe?” – pytał Läänemets, zaznaczając, że decyzje socjaldemokratów, takie jak sprzeciw wobec cięć emerytur czy obniżenia minimalnego dochodu, były próbą zachowania równowagi w rządzie.

W odpowiedzi przedstawiciele rządu podkreślili, że usunięcie socjaldemokratów miało na celu ułatwienie przeprowadzenia polityki gospodarczej i wojskowej, w tym uproszczenie systemu podatkowego oraz zwiększenie wydatków na obronność do 5% PKB. „Będziemy mogli teraz skoncentrować się na prostszej i bardziej przejrzystej polityce podatkowej” – stwierdził minister spraw zagranicznych, Margus Tsahkna.

Jednakże opozycja, w tym przedstawiciele EKRE i Isamaa, nie mają wątpliwości, że usunięcie socjaldemokratów jest jedynie próbą poprawy wizerunku rządu w obliczu spadającego poparcia. Przewodniczący EKRE, Martin Helme, ocenił, że ta decyzja była „zimnym, wyrachowanym manewrem”, mającym na celu poprawienie notowań rządu przed nadchodzącymi wyborami lokalnymi. Z kolei Urmas Reinsalu zaapelował do premiera Michala o dymisję, uznając jego dotychczasowe rządy za bankructwo i polityczną porażkę. „Reforma musi wycofać się z obecnej polityki, aby zyskać zaufanie społeczeństwa” – stwierdził.

Dodatkowo, posunięcia rządu w kwestiach klimatycznych i środowiskowych, w tym plany uproszczenia regulacji dotyczących ochrony przyrody, spotkały się z krytyką. Przedstawiciele opozycji wskazali, że rząd stawia na rozwój przemysłowy kosztem ochrony środowiska, a plany te mogą być tylko pretekstem do łagodzenia regulacji w celu wspierania dużych inwestycji, jak budowa farm wiatrowych. „Rząd chce znieść ograniczenia na terenach chronionych, by umożliwić budowę elektrowni wiatrowych” – zauważył Helme, krytykując politykę rządu jako nieodpowiedzialną.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024